Show Venue
Wesleyan College,
Porter Auditorium
4760 Forsyth Rd. Macon,Ga
31210
Contact Information

Hotel:: Fairfield Inn 
110 Plantation Inn Drive
Macon, Ga 31210
478-474-9922
*Block of Rooms: INBF/Southern Natural

Spray Tan:: Designer Tan
478-471-1800

Make-Up:: Linda Brambila
478-477-3613

Competition Suits: Vandella Costumes
http://www.vandellacostumes.com/

Videographer: Michael Brewer
404-663-8991
www.nvisionatl.com

Photographer: Jerome White
912-412-3836

Show Prices

*Pre-judging 10am- $15
*Evening Show 5pm- $30

*Children 12 and under are half price
If you have any more questions, please call Robby at 770-584-3665 or email snbodybuilding@gmail.com

2014 Southern Natural Championships

For More Information on Judging Criteria, Competition Guidelines, and a List of Banned Substances, visit http://worldnaturalbb.com/

Attention ALL Competitors!

The Banned Substance List has been updated as of JULY! Please take a moment to look over this new information! 

New Additional Banned Substance List 7-14

2014 Show Results

Open Figure Short:
1. Angie Sklar
2. Shannon McWhorter
3. Phylicia Martinez
4. Elizabeth Pittman
5. Casey Cheche
6. Daisy Hale
7. Faith Womack

Open Figure Tall:
1. Jennifer Veri *
2. Jackie Schultz
3. Cookie Jackson
4. Katie Reeves
5. Teresa Burks
6. Hannah Patterson
7. Tammy Ezell

Master's Figure:
1. Cookie Jackson
2. Angie Sklar

Novice Men's Bodybuilding Lightweight:
1. Joseph Finney
2. Randy Turner
3. Will Butler

Master's Men's Bodybuilding 50+:
1. Skip Gillon
2. Robert Allen

Master's Women's Bodybuilding:
1. Penny Bridwell

Ms. Fit Body:
1. Cookie Jackson
2. Dawn Wilfert
3. Hannah Patterson

Bikini:
1. Amber Hodges *
2. Sade Wood *
3. Tammy Foy
4. Brenna Ashley
5. Elizabeth Elston
6. Amber Hoffman
7. Latosha Evans
8. Kayla Blackwell
9. Ashley Forbes
10. Jessica Tilley
11. Samantha Berquist
12. Jennifer Cochran
13. Zueheilly Natal

Men's Physique:
1. Jamal Jones *
2. OJ Walker
3. James Thomas
4. Chris Clemmons
5. Dylan Galindez
6. Cedric Rollin
7. Kenneth Owens

Open Women Bodybuilding Heavyweight:
1. Penny Bridwell
2. Kimiko Vannoy
3. Alicia Crane

Open Men's Bodybuilding Bantomweight:
1. Bernard Cunningham
2. Jason Crutchfield
3. Robert Allen

Open Men Bodybuilding Lightweight:
1. Patrick Rountree
2. Alexi Agosto

Open Men Bodybuilding Middleweight:
1. Cedric Rollin *
2. Travis Smith
3. Josh Gilliam
4. Chris Byerly

Open Men Bodybuilding Heavyweight:
1. Skip Gillon

Best Poser:
Penny Bridwell

Team Award:
Team Inner Beast (coached by Reese Brown)


* Pro Card Pending Urinalysis Test Results
Website Builder